UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriYeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

26 Haz 2008
Barış Acar

Arkadaşlar,

bir yandan çalışmanın bütünlüğünün bozulmaması için öncelikle Y. Atılgan öykülerini tamamlamak dileğindeyim. Atılgan'a birincilik ödülü kazandıran "Evdeki" öyküsünü de şimdiden taradım ve foruma koymak için bekliyorum. Ancak bir yığılma yaşanmaması için de ağırdan alıyorum. Öncelikle eldeki öyküyle ilgili çalışmada yol alalım istiyorum.

Öte yandan diğer öykücülere ait başlıkları açmak için de sabırsızlanıyorum. Öykü okumaya/ tartışmaya nasıl bir güç biriktiyse içimde...

Bunun için talepler doğrultusunda şekil alacak bir yöntem en iyisi olur diye düşündük. Örneğin Eren geçenlerde, herhalde internette kafasını o kadar şişirdim ki, kendini pederin karşısında günah çıkarar halde buldu ve hiç Oğuz Atay öyküsü okumadığını itiraf etti. Dolayısıyla ben de hemen O. Atay öykülerini taramaya başladım. Öncelikle "Korkuyu Beklerken"den "Beyaz Mantolu Adam"ı foruma aktaracağım. Sonra yavaş yavaş diğerlerini.

Bu şekilde öneriler geldikçe ilgili yazara ait öyküleri tarayarak buraya ekleyebilirim.

Ancak elbette "tez giden atın boku seyrek düşermiş" düsturundan hareketle kendimi dizginlemeye çalışıyorum. 5 yıl beklemişiz öykü için söz almaya, nasıl dizgin vuracaksak artık...

Selam ederim.

Kategori:

Re: Yusuf Atılgan Öyküleri

Ben de yazarlara odaklanarak ilerlemek taraftariyim. Bence bir yazarin, butun oykulerini degilse bile, grubun yeterli kabul edebilecegi bir miktar oykusu uzerinde durduktan sonra baska yazarlara yonelmek daha verimli sonuclar verir. Zaten yeterince daginik bir adam olarak bir de bu daginikligi kaldiramayabilirim Laughing out loud


Re: Yusuf Atılgan Öyküleri

Eren'e katılıyorum, çok karıştırmadan ilerlersek daha derli toplu bir çalışma ortaya konabilir. Gerçi Barış O. Atay'dan söz açıp kanımıza girse de ben diğer Y. Atılgan öyküsünü merakla beklemekteyim.


Tezcanlı arkadaşlar için öneriler

Arkadaşlar,

forumun kurulum aşamasından kaynaklandığını düşünmeye çalıştığım ağır ilerleme sorunu, halihazırda foruma yüklenmiş öyküyü çoktan okuyup bitirmiş, defalarca yeni bir öykü var mı diye kontrol etmiş olan arkadaşlar için sıkıntılı olmaktadır diye düşünmekteyim.

Elimde foruma yüklenmek için sırada bekleyen 5-6 öykü hazır bekliyor. Dileyen arkadaşlar özel mesajla bana ulaşıp isteklerini iletirlerse onlara e-posta yoluyla sıradaki öyküleri önceden gönderebilirim. Böylece öyküler üzerine daha uzun süre düşünmek ya da eleştiri/yorumunu daha önceden hazır etmek imkanına sahip olmuş olurlar.

Selamlar.


Yeni Yazarlar

Yusuf Atilgan ve Oguz Atay ilk iki yazarimiz olarak kesinlesmis gibi gorunuyor. Ancak sonraki yazarlarin nasil belirlenecegi konusunda herhangi bir sey konusulmadi sanirim. Bu konuda oneriler, gorusler var mi? Benim ilk aklima gelen sey anket. Diger arkadaslar ne dusunurler?


Re: Yeni Yazarlar

Yeni yazara site yöneticileri karar verirse daha doğru olur. En azından sitenin iç işleyişi oturana kadar bu böyle sürebilir. Bunun yanında öneride bulunmak isteyen arakadaşlar olursa bunlar dikkate alınabilir.


Re: Yeni Yazarlar

Vallahi "Yeni Öyküler" başlığını bu amaçla açmıştım ama henüz somut öneriler çok fazla gelmedi.

Abdullah, haklı olarak, önce Atılgan bitsin dedi.

Çağdaş, başka bir başlıkta, Sevgi Soysal'dan Tante Rosa istedi.

Ancak bu istek olayı her halükârda çoktan seçmeli bir hal alacak gibi görünüyor. Nitekim öykü tarayıp pdf'e dönüştürmeye benden başka istekli kimse yok gibi. Bu durumda benim elimin altındaki kaynaklarla sınırlıyız.

Ben hemen isimleri alt alta sıralamaya başlayayım:

Oğuz Atay
Necati Tosuner
Sabahattin Ali
Leyla Erbil
Sevgi Soysal
Tahsin Yücel

sırada olabilecek isimler.


Re: Yeni Yazarlar

Bu listede Sait Faik de olsa ben cok mutlu olacaktim. Ama zaten bir yazarin secilmis oykulerinin tartisilmasi 1-2 ay gibi bir zaman alacak gibi gorunuyor. Bu nedenle bu konuda aceleci olmanin da bir geregi yok tabii. Zaten Yusuf Atilgan ve Oguz Atay bize yazi bitirtir gibi hissediyorum. Tabii bunu, her yazardan en az 4-5 oyku sececegimizi varsayarak soyluyorum. Yazarin uretkenligi arttikca uzerine konustugumuz oykulerin de sayica artacagini saniyorum.

Tarama konusunda: ne tarayicim var ne de kitabim, o yuzden benden yana cok fazla beklentiye girilmeyecegini tahmin ediyorum. Ama belki oyku secme isini Baris'ta olmayan yazarlarin oykuleri icin baska arkadaslar da devralabilirler gelecekte.


Necati Cumalı

Yusuf Atılgan öyküleri iki-üç hafta içerisinde tamamlanacak gibi görünüyor. Hâlâ üzerine kelam edilmeyen öyküler olmasına karşın Ağustos ortasından itibaren yeni öykücüye geçeceğiz. Nasıl olsa forumlar kilitlenmeyeceğinden Y. Atılgan öyküleri üzerine yazma ve düşünme olanağımız olacak.

Sıradaki öykücü konusunda herhangi somut bir talep belirmedi. Bu durumda, elimizdeki yazarlar listesinde daha önceden adından söz edilmemiş de olsa, Necati Cumalı öyküleri sıradaki öykücü olma yolunda hızla ilerliyor.

Öncelikle cinsellik odağında kurgulanmış öykülerinden oluşan "Ay Büyürken Uyuyamam" adlı öykü kitabından seçilmiş kimi öyküler yer alacak forumda. Bunun da Atılgan öykülerindeki cinsellik temasıyla güzel bir karşılaştırma olanağı yaratacağını düşünüyorum. Üstüne üstlük Cumalı'nın söz konusu öyküleri de köy-kasaba atmosferinde geçiyor ve ilişkiler cinsellik teması üzerinden kırsalda şekilleniyor. Ancak, kendi hesabıma, iki öykücünün yaklaşımları arasında çok ciddi ayrımlar olduğunu düşünüyorum.

Forumun yeni yazarı ve öyküleri umarım bu ayrılığı ortaya koyabilmek ve benzerlikleri araştırabilmek için gerekli motivasyonu sağlayacaktır.


Re: Yeni Öyküler

Sıralama yapılır.
Necati Cumalı
Oğuz Atay
Necati Tosuner
Sabahattin Ali
Leyla Erbil
Sevgi Soysal
Tezer Özlü
Bekir Yıldız

Yeni Öyküler başlığıyla değil, Yusuf Atılgan örneğindeki gibi yazarın ismiyle başlık açılsa.

q klavyede yazıyorum, yazamıyorum.


Necati Cumalı

Tam listeyi ifade etmese de, şimdilik hazırlayabildiğim öykülerden oluşan bir listeyi ekledim:

Cumalı Öyküleri


Re: Yeni Öyküler

Arkadaşlar,
Refik Haliğt Karay'dan da bir iki öykü okumalı. Sait Faik'i ayrıca mı okuyacağız?


Bir Nefeslik Ara

Bir nefeslik ara vermek hasıl olur ise, Bekir Yıldız'a ne dersiniz? Cumalı'yla aynı konuyu işlediği iki öykü var. Konuları ele alış biçimlerini karşılaştırmış oluruz. Ben çok istiyorum, çok istiyorum. Tarayıcıdan beceremem ama dizerim çabucak.


Re: Bir Nefeslik Ara'nın Anlamı

elif cinar dedi ki:
Bir nefeslik ara vermek hasıl olur ise, Bekir Yıldız'a ne dersiniz? Cumalı'yla aynı konuyu işlediği iki öykü var. Konuları ele alış biçimlerini karşılaştırmış oluruz. Ben çok istiyorum, çok istiyorum. Tarayıcıdan beceremem ama dizerim çabucak.

Esasında salı günkü bir nefes ara için Adalet Ağaoğlu ya da Tahsin Yücel vardı sırada. Eğer dizip gönderebilirsen belki hemen bu salıya söz veremem, ama Necati Cumalı takvimi içinde bir yere sıkıştırmaya çalışabiliriz belki. Değişik yazarların cinselliği ele alışlarını karşılaştırmak ilginç geliyor elbette Smile


Re: Bir Nefeslik Ara'nın Anlamı

Ben de Tarık Buğra'nın "Havuçlu Pilav Meselesi"ni ya da S. Faik'İn "Semaver"ini tartışmak isterdim...


Re: Bir Nefeslik Ara'nın Anlamı

Cihan Başbuğ dedi ki:
Ben de Tarık Buğra'nın "Havuçlu Pilav Meselesi"ni ya da S. Faik'İn "Semaver"ini tartışmak isterdim...

Eger onerilen oykuler taranip moderatorlere gonderilebilirse siraya alinmalari soz konusu olabilir tabii. Bir nefeslik aralara karar verirken genellikle ele alinacak oykunun, yakinda uzun uzaadiya tartisma olanagi bulamayacagimiz ya da oyku verimi uzun uzadiya degerlendirilebilecek kadar fazla olmayan bir oykucuye ait olmasina dikkat etmeye calisiyoruz. Ancak bir nefeslik aralari ancak ayda bir verebilecegimiz icin onerileri hemen degerlendirebilmemiz mumkun olamayabilir. Zira su anda zaten bir nefeslik aralar icin siralanmis oykulerimiz var. Yine de taranip (ya da dizilip) gonderilmis bir oykunun kendisine bir ara bulup cikivermesi hic de olmayacak is degil. Wink


Re: Yeni Öyküler

Yılın ilk günü oturup yeni öykücümüz için bir program oluşturabildik.

Şimdiden kılıçları keskinleştirmek isteyenler için artık duyurusunu yapalım: Yeni öykücümüz Murathan Mungan.

Atılgan ve Cumalı'nın ardından bugüne yanaşalım, farklı bir atmosferi soluyalım istedik.

Öykücülerin nasıl belirlendiğine dair gelecek sorulara karşın, çeşitli başlıklarda yinelediğimiz açıklamaların üzerinden kısaca geçmek istiyorum. İlk belirleyici etmen, öykülere ulaşabilirliğimiz. Genel bir taramanın yapılabilmesi. Bunun foruma aktarımı vb. İkinci olarak, forum kullanıcılarının bu konudaki isteklilikleri (Bu isteklilik doğal olarak önerilen yazarın foruma eklenmesi için emek harcamayı da içerdiğinden şimdilik belirleyici bir taleple karşılaşmadık bu noktada). Üçüncü olarak ise (önem sırası olarak belki de birinci sırada addedilebilecek), daha çok farklı türlerdeki yapıtlarıyla öne çıkmış yazarlarımızın öykü verimlerine bakabilmek.

Bu noktada Murathan Mungan öykülerinin biçilmiş kaftan olduklarını düşünüyorum. Yakın zamanda duyuracağımız Mungan'dan incelenecek öyküler listesini, yazarın öykülerini bidik bidik ("didik didik" lafına karşı çıktığı için bu tanımı tercih ettim) okumuş olan Nurten Aksakal oluşturdu. Öyküler genellikle farklı kitaplarından (dolayısıyla yazarın farklı dönemlerinden) ve uzunluklarına göre seçildi (Keza gerçekten çoğu öykü kitabı birbiriyle bağlantılı öykülerden oluştuğu için bir seçim yapmakta epey zorlandık.). Bunun yanında bazı öykülerin içinden (tanıtıcı olması ve okuyanı kitabın tamamını okumaya yönetlemesi amacı ile) nispeten bütünlüklü olacak şekilde bir bölümü foruma eklemeyi uygun bulduk. Retrospektif olarak yazarın öykü dünyasını tanımak için zorunlu gibiydi bu.

Öte yandan Cumalı öykülerini incelerken karşılaştığımız süre sorununu bir sınırlamayla aşmak istiyoruz. Bir öykücü için 6 hafta (1,5 ay) yeterli bir süre gibi görünüyor. Böylece haftada bir, bazen iki öykü incelenerek 6-10 adet arasında öyküyü ele alabiliriz.

Öykü incelemelerinin yanında forum kullanıcılarının istekleri doğrultusunda yazarın farklı türden yapıtlarına da bakılabilirse ne mutlu. Bu konuda Necati Cumalı romanları için yakın zamanda Abdullah'tan bir destek gelecek diye düşünüyorum (Özellikle "Zeliş" ve "Acı Tütün" için). Aynı şey Murathan Mungan için de geçerli. Yazarın öykü dünyasını daha iyi anlayabilmek, özellikle tiyatro oyunlarını ve şiirlerini de incelemekten geçiyor. Bakalım neler çıkacak?

Şimdiden keyifli okumalar diliyorum. Smile


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Yusuf Atılgan'ın foruma yüklendiği tarih birçoğumuzun tatilde olduğu, en önemlisi de forum acemiliğimizi yenmeye çalıştığımız bir dönemdeydi. Necati Cumalı daha verimli geçti. Forum kültürüne alışmaya çalıştık, müdahil olma gerekliliğine biraz daha yaklaştık. Bundan sonrası için daha da umutluyum, hepimize yeni öğrenmeler, M.Mungan öykülerinin yeni tartışmalar açması dileğiyle... Boxing


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Nurathan Mungan öykülerinin, öyküler üzerine yapılacak paylaşımların hepimize yeni ufuklarkazandıracağına eminim. Şimdiden hepimize iyi okumalar.


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Sevgili arkadaşlar,

Murathan Mungan öykülerinin sonuna yaklaşıyoruz. Belki sıraya hangi öykücüleri koymamız gerektiği konusunda bir değerlendirme yapmak yararlı olabilir. Hazır forumdaki görevlerin paylaşılması gündemdeyken belki bir öykücünün öykülerinin tartışılması konusunda gönüllü olmak isteyen arkadaşlar çıkabilir. Dökelim bakalım eteklerimizdeki taşları, neler çıkacak... Smile


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Bu işe, "Hangi yazarları konu edinebiliriz?" türünden bir soruyla başlanması, bu konuyla ilgilenmek isteyen kişilerin iştahını kabartmaz mı? "Kim, hangi yazarı okumak, öykülerini irdelemek ister?" diye ufak bir soruşturma yaparsak bize yol göstericiliği olur diye düşünüyorum.

Ben hemen eteğimdeki taşı dökeyim: Oğuz Atay.


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Abdullah'ın önerisini benb de destekliyorum... Ama Memduh Şevket Esendal, Sait Faik Abasıyanık da benim önerilerim...


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Cihan, her ne kadar gönlüm Oğuz Atay'dan yana olsa da Memduh Şevket, Sait Faik okuyup üzerine konuşmak istediğim kişiler arasında yer alıyor.

Hazır görev paylaşımı gündemde iken seninle ortaklaşa bir iş yapabiliriz, ne dersin?


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Evet çok iyi olur. Sait Faik'in tüm öyküleri bende var mesela.... Friends


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Hmm, yani bir başlık ve sorumluları doğuyor gibi. Laughing out loud

Bu arada Oğuz Atay meselesi geçmiş yukarıda. Şöyle bir önerim var: Öneri sahipleri önerileriyle birlikte hangi öykülerin okunabilir olduğunu, foruma hangilerini yükleyebileceklerini, ek kaynak olarak ellerinin altında olanları ya da derleyebiliceklerini -kısa bir ön araştırmayla da olsa- hazırlarlarsa daha rahat ilerleriz. Smile


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

""
Evet çok iyi olur. Sait Faik'in tüm öyküleri bende var mesela.... Friends

O halde herkes için uygunsa Cihan'la S. Faik öykülerini irdeleyebiliriz.

""
Şöyle bir önerim var: Öneri sahipleri önerileriyle birlikte hangi öykülerin okunabilir olduğunu, foruma hangilerini yükleyebileceklerini, ek kaynak olarak ellerinin altında olanları ya da derleyebiliceklerini -kısa bir ön araştırmayla da olsa- hazırlarlarsa daha rahat ilerleriz. Smile

Barış, sanırım bu öneriye şimdilik karşı öneri geliştiren kimse yok. Bu konu kesinleştiğinde Cihan ile görüşürüz, aramızda hangi öykülerin yayımlanmasına dair fikir birliğine vardığımızda -bu iş çok uzun sürmez diye düşünüyorum.- bunu sizlere iletiriz.


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Sait Faik'i ben biraz şöyle düşünüyorum: Çehov gibi, o kaynak bir öykücü. Türk öykücülüğü için bir kaynak... Öykülerinden çok kırpmadan bir seçme yapmak da kolay değil. Öte yandan çok sayıda öyküsü konduğunda da bu sefer forumu tek bir başlık içinde boğma ve milli eğitim müfredatına çevirme ihtimali var. Dolayısıyla herkes de hemfikirse, hazır bu konuda kalem kuşanır iki de silahşör varken, Sait Faik öykülerini Çehov gibi ayrı bir başlık ve çalışma programı olarak düşünelim.

Ancak şunu unutmamalı, tartışmaların katılımlı ve yoğun geçmesi için bu işin yürütücülerinin sayısının da fazlalaşması gerek. Bunu nasıl yaparız o meçhul.


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

""
Öykülerinden çok kırpmadan bir seçme yapmak da kolay değil. Öte yandan çok sayıda öyküsü konduğunda da bu sefer forumu tek bir başlık içinde boğma ve milli eğitim müfredatına çevirme ihtimali var.

Biz de Cihan'la bunu konuşuyorduk: Nereden başlamalı, hangi öykülerini seçmeli diye. Dediğine katılıyorum, altından kalkılması zor bir iş olur.

""
Sait Faik öykülerini Çehov gibi ayrı bir başlık ve çalışma programı olarak düşünelim.

Yazarın öykülerine bu çerçevede yaklaşırsak işimiz kolaylaşır. Bence gayet güzel bir teklif.


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Abdullah ve Cihan Sait Faik konusunu çalışırken, bir yandan da yeni öykücü ve öyküleri konusunda daha somut adımlar atmanın zamanı geldi.

Memduh Şevket önerisi iyiydi. Benim de aklımda uzun zamandır. Ama daha yakın dönemlerde biraz daha vakit geçirelim diyorum. O yüzden benim önerim hâlâ Oğuz Atay yönünde.

Öykücü hakkında çabuk karar verirsek hangi öykülerinin yer alacağına da beraber karar verebiliriz. Ama öncelikle birinin ben bu işin yürütücülüğünü üstlenirim demesi lazım.


Re: Yeni Yazarlar, Sıradaki Öyküler

Yazara ve işin yürütücüsüne birlikte karar verelim derim. Bu da muhtemelen, işin yürütücüsünün yazarı önerenlerden biri olması demek. Sıradaki yazar konusunda fikir belirtmeye kalmasın Smile