UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriKalem Türleri

29 Nis 2010
Mehmet Sürücü

Arabi Kalem; Arap, Acem, Anadolu, Deylem de denilen kalemdir.
Kufi kalem; Hicretten önce geçerli olan kalemdir
Tabi Kalem; Tılsımlı dua yazanlar kullanmışlar.
Hermas hakim kalem;
Gibi yirmi çeşit kalem vardır. Bu kalem türlerinden birisini benimseyip uygulayan usta da doğal olarak “kalem ehli” oluyor. En ünlülerinin adlarıyla dallanan bir ağaç örgüsü gibi.
Tüm bu “Lafı uzatma” şunun için;
“Mahmut Şihabi de bir kalem ehli ve bunların yolundan gidenler kalemlerini “eğri” kesmişlerdir.” Sözü. Sabah rastgele bir şeylere bakarken, buna takıldım kaldım. Dal budak salıp, şekillenen, çeşitlenen bir “yazma” ediminin kalemle ilgili bölümü bile bambaşka bir kültür, bir gelenek çizerken, “kalemi eğri kesmek” belki de bir “devrim”, bir “farklı ekol” bir, “geleneğe isyan” olarak algılanmalı.
Düşünüyorum da , klavyenin tuşları ile bu kalem çeşitlerini karşılaştırıyorum. Bir kısır çağrışımlar görüyorum yeni iletişim sisteminin en azından bu yönünde. Yanlış anlaşılmak istemem, içimde boşluğu doldurulmaz bir “eskilerde yaşamak” arzusu yok, kendi nostaljik çocukluk özlemlerimin dışında da olmadı hiçbir zaman. Ama etnik, bambaşka bir gelenek kayboldu gitti bile. Belki sırada kitap var. Elimize alıp, kokusunu duyabildiğimiz şekliyle kitap.
ALINTI:
Gütenberg Gökadasına Bir Gezi-YKY-Gelibolulu Mustafa Ali(1541-1600)

Kategori: