UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriJules Verne'nin Merkezine Yolculuk

02 Oca 2012
nesat_1905

Bilim-kurgu tarz romanın babası ve "bilim falcısı" denince aklınıza kim geliyor ? Aklınıza gelecek ismin Jules Verne olduğunu tahmin ediyorum.

Jules Verne yaşadığı dönemde uçak , denizaltı gibi taşıtlar olmamasına rağmen düş dünyasının zenginliğiyle eserlerinde bize bu taşıtları ve onların özelliklerini sunmuştur. Yeraltının zenginliği sadece madenlerle sınırlıyken Jules Verne'nin eserlerinde bu zenginlik dünya içinde var olan dünya büyüklüğündeydi. Yaşadığı dönemde kurduğu bu düş dünyasının genişliği , yaşamından iki asır sonra gerçekleşmiş ve yazarına "bilim falcısı" lakabını kazandırmıştır. Yazar " Dünyanın Merkezine Yolculuk" adlı eserinde ; Dünya'nın üstü gibi , altının da farklı bir yaşam alanı olduğunu kurgulamıştır.

"Dünyanın Merkezine Yolculuk" adlı roman ; Profesör Lidenbrock'un eski bir kitapta gördüğü ve yeğeni Axel yardımıyla çözdüğü şifreden yola çıkarak İzlanda'nın Sneffels Dağı'nda dünyanın merkezine ulaşma amacıyla yaptığı yolculukla başlıyor.

Bu yolculukta Profesör Lidenbrock'a , yeğeni Axel ve Hans adında İzlandalı bir kılavuz eşlik ediyor.

Sneffels dağında başlayan bu serüven birçok macerayı içinde barındırıyor ve okuyucuyu eğlenceli bir dünyanın içine sokuyor. Yazar yarattığı karakterlere yüklediği misyonla alışılmış gerçekleri sarsıyor ve onları neden-sonuç ilişkisi etrafında açıklıyor. Axel'in "Aşağı indikçe güvenim artıyor . Kayaların özellikleri Davy'nin teorisini doğruluyor . Madenler hava ve suyla temas ederek yanmışlar. Bu da dünyanın merkezinde ateş olmadığını kanıtlıyor. " diyerek sorgulayıcı bir bakış açısı ve öğrenilmiş bilgilerin doğruluğunu test ederek gerçekleştirme imkanı veriyor. Yine metin içinden hareketle Jules Verne ; okuyucuyu hem düşünmeye sevk etmede hem de onları bilgilendirme yoluna gitmektedir. Profesör Lidenbrock'un gezi boyunca elektrikli fener kullanıp meşaleyi tercih etmemesi "çeşitli gazların meşale yüzünden alev alabileceği" ihtimaline karşı okuyucuyu bilgilendiriyor. Profesör, yeğeni Axel'in sorularını dinleyip , sorularına makul cevaplar vermesi de metnin otoriter anlayışla yazılmadığını gösteriyor. Axel'in soruları bize insanın sorgulayıcı yanını, Profesör'ün verdiği cevaplar insanın kararlılığını ve cesaretini gösteriyor. Eser duygusal bağlardan tamamıyla arındırılmış değildir. Axel yeraltındayken sevgilisi Grauben'i düşünmüş ve yeraltında bir adaya onun ismini vermiştir. Yine Profesör Lidenbrock yeğeni Axel kaybolduğunda yoluna devam etmek yerine Hans'la Axel'i aramaya koyulmuşlardır.

Jules Verne'nin diğer eserlerine baktığımızda ortak olarak görülen macera, mucidlik gibi öğelerin yanı sıra macerayı yapan kişinin tek olmayışı da ortak noktalardan biridir. "Balonla Beş Hafta" da ; Doktor Ferguson, Afrika'yı 'Victoria' adını verdiği balonla gezmek amacındadır. Burada ona yardım eden Dick Kennedy ve Ferguson'un yardımcısı Joe'dir. "Seksen Günde Devr-i Alem"adlı romanda; Phileas Foggy , dünya turunu seksen günde yardımcısıyla birlikte tamamlamıştır. Anlatmakta olduğumuz "Dünyanın Merkezine Yolculuk" adlı romanda; dünyanın merkezine giden kişiler Profesör Lidenbrock, Axel ve Hans'tır. Görüldüğü gibi eserlerin macera yanı sıra diğer ortak noktası da seyahatlerin yalnız yapılmayışıdır.

"Dünyanın Merkezine Yolculuk" adlı eserde kullanılan dil, üslubakıcı ve okuyucuyu sıkmayan bir özellik gösteriyor. Tabiki bu noktada çeviriyi yapan kişinin de başarılı bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Jules Verne'nin eserlerinin "148" dile çevrildiği UNESCO tarafından yapılan bir istatistikle kanıtlanmıştır.

Profesör Lidenbrock, Axel ve Hans'ın yeraltında ne gibi şeyler yaşadığını merak ettiyseniz "Dünyanın Merkezine Yolculuk" adlı kitabı okumanızı tavsiye ederim. Lidenborck'un kararlılığı, Axel ve Grauben'in ilişkisinin ayrıntıları kitabın içinde gizli. Ayrıca Jules Verne günümüzde yaşasaydı, ne gibi öngörülerde bulunurdu? Galiba bunun cevabını doğrudan vermemiz zor , ama düş dünyası zengin ve Verne'nin geleneğini sürdüren yazarlar bu kapıyı bizlere aralayabilir.

Kategori:

Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

Elinize sağlık. Bilim kurgu edebiyatı Uzun Hikâye'nin zayıf yanlarından biri. Aramızda bu türe ilgi duyan fazla kullanıcı olmadığından olsa gerek. Umarım sayenizde bu alandaki eksikliğimizle de yüzleşme şansı buluruz. Uzun Hikâye'ye hoş geldiniz.

Not: Yazıyı noktalama işaretleri açısından tekrar gözden geçirebilir misiniz? Pek çok yerde nokta ve virgülden sonra boşluk yok. Bu türden ufak hatalar okumayı biraz zorlaştırıyor.


Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

Elinize sağlık. Eren'in de dediği gibi biraz yokluk içindeyiz bu alanda. Kendi adıma konuşursam Jules Verne , benim için adı büyük ama sadece çocukluk zamanında izlediğim filmlerin sahibi. Okumak için geç değil tabi, anımsamış olduk. Teşekkürler.


Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

Eren ve Cihan yorumlarınız için teşekkür ederim . Ayrıca hoşbulduk .

Eren noktalama ve boşluk konusunda haklısın . Gözden geçireceğim.


Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

nesat_1905 dedi ki:
Eren noktalama ve boşluk konusunda haklısın . Gözden geçireceğim.

Sizden cevap gelmeyince ben gözüme çarpanları düzelttim Smile


Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

bu kitabı okumak istiyorum ama hangi yayınevini önerirsiniz bu kitap için?


Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

Jules Verne'nin tüm eserleri İthaki'den, başarıyla çevrildi. Oradan okumanızı öneririm.


Re: Jules Verne'nin Merkezine Yolculuk

Mehmet Sürücü dedi ki:
Jules Verne'nin tüm eserleri İthaki'den, başarıyla çevrildi. Oradan okumanızı öneririm.

Teşekkür ederim.