UzunHikâye Öykü, inceleme, eleştiriEskimolar Nerede Yaşar

05 May 2010
Mehmet Sürücü

Where Eskimos Live - Eskimolar Nerede Yaşar-2002

Where Eskimos Live; Polonya’lı yönetmen Tomasz Wiszniewski’nin Balkanlardaki savaş üzerine bir filmi. Film; aslında yasadışı çocuk kaçakçısı olan, kendisini Unicef görevlisi olarak tanıtan Sharlkey (Bob Hoskins) ile Bosna’da savaşın ortasındaki, kimsesiz çocuk olan Vlado Petric’in (Sergiusz Zymelka) Balkanlardaki yaşam mücadelesini çarpıcı bir duygusallıkla anlatır.

Tüm gerçekliği, çarpıcılığıyla gözler önüne serilen sadece savaştaki çocukların yaşadıkları kimsesizlik, açlık, sefalet değildir. Bunun yanında, tüm kurumları, her gün patlayan bombalarıyla, delik deşik bedenlerle, acı çeken, her gün bir sevdiğini kaybeden, kaybetme korkusuyla yaşayan, dağılmış, yerle bir olmuş bir Balkanlar anlatılmaktadır. Her şey bir kaosun, bir yok olmanın ortasındadır. Otomobiller, otobüsler eski, tamponları eğrilmiş, camları kırılmış, koltukları lime lime sökük yürüyen hurdalar gibi, binaların bir yanları havan ve top mermileriyle yıkık, camları kırılmış, kapıları parçalanmış, duvarları kurşun delikleri içerisindedir.

Vlado savaştan, başka bir ülkeye kaçarak kurtulma hayalleri kurmaktadır. Hayalindeki ülke; Norveç’tir. Oradaki Eskimo’ların arasına sığınacak, savaştan kaçacak, karnı doyacaktır.

Kendini Norveç’li Unicef Görevlisi olarak tanıtan Sharlkey, Vlado’yu da yanına alarak, silahların, uçaksavarların hiç susmadığı, yollara mayınları çocukların döşediği, oniki-onüç yaşındaki kız çocuklarının, tel örgüler ardında zorla tutularak para karşılığı fahişe gibi satıldığı Balkanlarda, her karesiyle yürek burkan bir yolculuğa çıkarlar.

İzlerken rahatsız eden bir film “Eskimolar Nerede Yaşar”. İnsanların, insanlığın acısını izlemek her zaman rahatsız edip acı vermemiş midir duyarlı yüreklere? İnsanın boğazında düğümlenen bir yumruyla izlenen filmler vardır . O da bunlardan birisi. Ama ucuz acındırmalara, ucuz duygu sömürülerine kaçmadan, insanın içindeki umut kıvılcımını hiç söndürmeden, hep onu diri ve taze tutarak izleniyor film.
Sağlıcakla.

Kategori:

Re: Eskimolar Nerede Yaşar

Filmi biraz önce izledim. Balkanları anlatan bir filmin İngilizce çekilmiş olması sizce de biraz garip değil mi? Kimin Bosnalı kimin Hırvat kimin Sırp kimin Polonyalı olduğu anlaşılmadığı gibi diyalogların İngilizce olması filmin orijinalliğinden çok şey götürüyor bence. Başrol oyuncusu Bob Hoskins'in aksanının sık sık değişmesi de cabası.

Çocuk oyuncunun (Vlado) göz doldurduğunu düşünmekle birlikte filmdeki karakterleri pek inandırıcı bulmadığımı söylemeliyim.

Savaş üzerine iyi bir film yapmak bana hep zor görünmüştür. İstismara, duygu sömürüsüne kaçmadan, savaşı tırışkadan bir aşk hikâyesine fon yapmadan doğru düzgün film çekmek kolay iş değil. Where Eskimos Live'in istismara kaçtığını söyleyemem. Ama bunu yönetmen tercih etmediği için mi yapmamış yoksa becerememiş mi, çok emin olamadım.